Obserwatorzy

czwartek, 16 sierpnia 2012

AFRYKA DZIKA         "Dziś  z Afryki ma przyjechać do nad gość!"
A tak naprawdę to przybył jakiś czas temu. Przygarnęłam biedactwo z wielkiej szuflady lumpeksu płacąc jedyne 50 groszy. I do wieczora nie wiedziałam, że mam skarb.

         Laleczka wyglądała na lata pięćdziesiąte i kupiłam ją jako wspomnienie mojego murzynka. Tymczasem na portalu aukcyjnym znalazłam jego braciszka. Lalka sygnowana Johennesburg Afryka Południowa CAT 22 PMI Po Box 1921,
Z twardego tworzywa,  wyprodukowana około  1939 r.. Cena 150$. Mojemu brak tarczy, włóczni i koralików. Ale ma strój ze skóry antylopy i metalowe bransoletki na nadgarstkach. Lalka ma zamykane oczy. Są bardzo ciekawe, bo nie ze szkła, gałki wklęsłe białe z czarną kropką pośrodku, powieki wypukłe w kolorze skóry.  Rączki są ruchome , ale nóżki  i głowa odlane wraz z korpusem. Widać zgrzewy. Fajnie są zrobione uszy, odlane tylko z przednią połową głowy, odstają. Włosy pokryte jakby przyklejonym welurem. Dostał na imię CZAKA na cześć króla Zulusów.

         A tu maleńki skarb, laleczka z mojego dzieciństwa  Murzyniątko. Nazwałam go BAMBO, na cześć wierszyka z Elementarza. Te laleczki kupowało się w kiosku RUCHu,  najmniejsze laleczki z namalowanymi oczkami kosztowały 3,80.
 
Całości przedstawicieli Afryki dopełnia porcelanowa Małgorzata, którą już poznaliście. Reszta lalek etnicznych w następnym poście.5 komentarzy:

 1. Szczękę zbieram z podłogi, takie znalezisko w lumpeksie :-O Prawdziwy skarb!

  OdpowiedzUsuń
 2. patrząc na tych 2 można wczuć się w klimat Afryki

  OdpowiedzUsuń
 3. Wręcz niesamowity zakup. Moje gratulacje :)
  Ten murzynek (z dolnych zdjęć) bardzo fajny. Podobnego miałam w dzieciństwie i szyłam mu miniaturowe ubranka, nawet podkolanówki.
  Miłe przypomnienie :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. rewelacyjna laleczka!!! gratuluję!!!tylko pozazdrościć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie okazuje się że mamy te same laleczki tego murzynka z lat przedowjennych też niedawno kupiłam w lumpeksie za całą złotówę a murzynątko na giełdzie też tanio :)

  OdpowiedzUsuń